DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Praktické informace pro rodiče

Vítejte na stránce montessoridum.wbs.cz v sekci Praktické informace pro rodiče

 PRAKTICKÉ INFORMACE PRO RODIČE:

Co potřebuje Vaše dítě do školky Montessori dům:

  • bačkorky na přezutí nebo ponožky s protiskluzovou podrážkou
  • kartáček a pastu na zuby 
  • do igelitové tašky na věšák do šatny: náhradní spodní prádlo, ponožky, tepláky, tričko
  • na spaní (odpočinek po obědě) pyžamko, stačí tričko a trenky
  • při nepříznivém deštivém počasí holínky, pláštěnku
  • v horkých letních dnech přikrývku na hlavu, krém na opalování

 

DESET RAD  JAK  ZVLÁDNOUT  ZAČÁTEK

  1. Mluvte s dítětem o školce. O tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Pokud má dítě do školky chodit rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte, vyhněte se negativním popisům "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.
  2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout.
  3. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky..., ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte.
  4. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem, neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani nazlobení po hádce s dítětem.
  5. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat strach a nejistotu rodičů. Platí, že zbavit se své úzkosti, znamená zbavit i dítě jeho úzkosti. Pokud dítě vycítí, že postoj rodičů je nejistý, často zkouší, jestli by si nemohlo vybojovat pohodlnější variantu, která neobnáší ranní vstávání, podřizování se autoritě, režimu a přizpůsobování se ostatním dětem. Máte-li sami strach z odloučení od dítěte, dohodněte se např., že dítě bude do školky vodit ten, který s tím má menší problém.
  6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného. Nějakou maličkost, něco, co se nerozbije a čehož případná ztráta by nebyla neštěstím.
  7. Plňte své sliby. Když řeknete, že přijdete po obědě, přijďte po obědě. Neslibujte nesplnitelné.
  8. Za pobyt ve školce neslibujte odměny předem. Dítě pak prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů, ale přidá se strach z toho, že selže a odměnu nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny.
  9. Veďte dítě k samostatnosti, zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty a musí čekat na pomoc druhých.
  10. Domluvte se s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte. Před nástupem na každodenní docházku navštivte s dítětem několikrát školku, ze začátku můžete jít s dítětem do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.